İğneden ipliğe bu zam misliyle yansıyacak

CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız yaptığı basın açıklamasında akaryakıta uygulanan ÖTV artışını eleştirerek 'Halkın derdi Saray'ın derdi olmuyor, Saray yıkılan yuvalardan yükselen feryadı duymuyor' dedi.

CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız yaptığı basın açıklamasında akaryakıta uygulanan ÖTV artışını eleştirerek ‘Halkın derdi Saray’ın derdi olmuyor, Saray yıkılan yuvalardan yükselen feryadı duymuyor’ dedi.

AKP iktidarında iki Türkiye olduğunu ifade eden Barış Yıldız, birinin Saray’ın Türkiye’si, diğeri ise vatandaşın Türkiye’si olduğunu söyledi.

Yıldız, “Saray’ın Türkiye’sinde ‘elektrik faturasını ödeyemedim, doğalgaza da zam gelmiş’ gibi dertler yok. ‘Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedik’ gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde ‘Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız’ feryadı yok. Kira derdi yok. Kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray’da bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kâğıdındaki fiyat artışının, yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok” dedi.

Saray’ın şaşalı ışıklarından, işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor diye ifade eden CHP İl Başkanı Yıldız, “Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşılmıyor. Saray’ın Türkiye’si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürünü erişemeyen tüketiciden de bihaber! Halkın derdi, Saray’ın derdi olmuyor. Nasıl olsun ki! Saray’ın Türkiye’sinde; 5’li çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili, yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler, dört beş kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye’si ise yangın yeri. Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstüne borç. ‘Türkiye’yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız’ dediler. Dünya sefalet liginde ilk 10’a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar.” diye ifade etti.

Bir gece yarısı operasyonuyla ÖTV zammını eleştiren Yıldız, “Erdoğan, ÖTV’yi arttırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5’li çetelere mahkum ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük.  Bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlarımıza sesleniyoruz: Bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye’yi Neron’dan kurtaracak, yangını söndürecek olan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Biz halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracağız.” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Bülten

Yorumlar 1
Serap 19 Temmuz 2023 01:39

Gidin ve pis CHP'liler siz ne anlarsınız ekonomiden

Bakmadan Geçme