Vali Toprak şeker üretimini yerinde inceledi

Malatya Şeker Fabrikasına giderek şeker üretimini yerinde inceleyen Malatya Valisi Mustafa Toprak, 'Şeker üretimindeki artışlar memnuniyet verici' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Ziyarette Fabrika Müdürü Suat Altun, fabrika yetkilileri ve fabrika çalışanları tarafından karşılanan Vali Toprak, şeker üretiminin gerçekleştirildiği tüm aşamaları yerinde görerek incelemelerde bulundu.

Fabrika Müdürü Altun da, Vali Toprak’a, pancarın üreticiden alınıp fabrika sahasına girişine, kurutularak kristal hale getirilmesine kadar geçen aşamadaki işlemler hakkında bilgiler verdi.

“Fire oranı azaldı”

Bu yıl 406 bin 307 ton pancar tesellüm edildiğini şimdiye kadar da 362 bin ton pancarın işlendiğini ve 45 bin 800 ton şeker elde edildiğini aktaran Fabrika Müdürü Suat Altun, “Yan ürün olarak da 126 bin 707 ton yaş küspe elde edildi. Ayrıca geçen yıl yüzde 13,65 olan fire oranı bu yıl yüzde 10,67’ye düşürüldü. Fabrikamız bu yıl yüzde 107 kapasite ile çalışıyor yüzde 83,33 randıman ile de son yılların en başarılı kampanya dönemi yaşanıyor” diye konuştu.

“Üretici sayısı ve üretilen alanda da artış var”

Elazığ, Kahramanmaraş, Gaziantep, Urfa, Adıyaman ve Sivas illerinden de fabrikaya pancar geldiğini belirten Müdür Altun, geçen yıla oranla bu yıl çiftçi sayısı ve pancar ekilen alanda artış olduğunu kaydederek “Buna paralel olarak üretim miktarı da arttı ancak üretimdeki fire miktarı azaldı” dedi.

“Şeker üretimindeki artış memnuniyet verici”

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, çiftçi sayısının, ekim alanlarının, hasat edilen pancar miktarının ve bunun sonucunda elde edilen şeker miktarının artışından ve kampanya döneminin başarılı geçmiş olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, “Özellikle fire miktarının da aşağılara çekilmiş olmasından dolayı ayrıca mutluyum. Bu vesile ile Müdürümüze ve onun nezdinde tüm fabrika çalışanlarına ve üreticilere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?