Yerinde Dönüşüm'de kat limiti artırıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının başlattı Yerinde Dönüşüm Projesi'nde önemli bir gelişme yaşandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının başlattı Yerinde Dönüşüm Projesi’nde önemli bir gelişme yaşandı.

6 Şubat depremlerinden sonra hayata geçirilen Yerinde Dönüşüm projesi, önce 500 bin lira hibe ve 800 bin liraya kadar kredi verilirken bu rakamlar 750 bin TL hibe ve 750 bin TL krediye çıkartılmıştı.

Yerinde Dönüşüm’ün şartlarından bir tanesi de zemin + 4 kat sınırıydı. Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel’in açıklmasına göre bu sınır zemin +7’ye çıkartıldı.

Fidanel, “Bu konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet ÖZHASEKİ’ye ilk olarak 4 ay önce bildirdik ve yerelde yapmış olduğumuz tüm toplantılarda dile getirdik. Mimarlar Odamızın talebi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, Milletvekilleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün girişimleriyle Malatya’ya nefes olacak hibe ve kredi desteğinin zemin+7 kata kadar artırıldığının müjdesini almış bulunuyoruz” dedi.

Yunus Emre Fidanel’in açıklaması şu şekilde:

“6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya’mızdaki mimari ve kentsel tüm sorunları tespit edip çözüm bulunması noktasında çalışmalarımızın olumlu sonuçlanması Malatya’mızın daha hızlı ayağa kalkması anlamında bizleri umutlandırıyor.

Yıkık ve ağır hasarlı binalarımızın Yerinde Dönüşüm hibe ve kredi imkânlarından faydalanabilmesi için Zemin+4 kat şartı vardı. Mimarlar Odamızın teknik çalışmaları sonucunda Bostanbaşı, Tecde, Karakavak, Yakınca, Çilesiz, İnönü Caddesi, Yeşilçam Caddesi, Fuzuli Caddesi gibi yüksek katlı binalarımızın bulunduğu yerlerde mevcut parselde zemin+4 kata aynı bağımsız bölümlerin sığdırılamadığını mimari çizimlerimiz sonucunda tespit ettik. Bu konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet ÖZHASEKİ’ye ilk olarak 4 ay önce bildirdik ve yerelde yapmış olduğumuz tüm toplantılarda dile getirdik. Mimarlar Odamızın talebi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, Milletvekilleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün girişimleriyle Malatya ‘ya nefes olacak hibe ve kredi desteğinin zemin+7 kata kadar artırıldığının müjdesini almış bulunuyoruz.

Vatandaşlarımız projelerini hızlıca çizdirip ilgili belediyeden ruhsatını alarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurularını yapabilirler.

Belediyelerin belirlediği maksimum kat sınırı olduğu için Malatya’da zemin+6 kata kadar bu destek verilecek. Toplam bağımsız bölümün sığdırılması anlamında herhangi bir engel kalmadı.
Malatya’mızın daha hızlı dönüştürülmesi adına son derece önemli ve güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte emeği geçen Sayın Bakanımıza, Bakan Yardımcılarımıza, Büyükşehir Belediyemize, Vekillerimize ve özellikle Çevre Şehircilik İl Müdürümüz Sayın Katip ÇİÇEK Bey’e Malatya adına teşekkürlerimi sunuyorum.” 

Bakmadan Geçme